مانگو دی بی MongoDB – علی ابوطالبی

مانگو دی بی

پایگاه داده

داده‌ها در اینترنت یکی از با ارزش‌ترین اطلاعات هستند. این داده‌ها معمولا در جداولی که به آن‌ها دیتابیس (Database) گفته می‌شود نگهداری می‌شوند. دیتابیس‌ها مدل‌های گوناگونی دارند که هر کدام دارای ویژگی‌های منحصربفردی هستند. در حالت کلی می‌توان این پایگاه‌ داده ها را به دو دسته SQL ها که شامل Microsoft SQL Server, MySQL و … می‌شوند و دسته دوم NoSQL ها که شامل MongoDB, Foundation DB و … می‌شوند تقسیم بندی کرد.

تفاوت SQL و NoSQL

تفاوت اصلی SQL ها و NoSQL ها در ساختار دریافت و ذخیره‌سازی اطلاعات است. در این جلسه از جلسات باز تبریز نگاهی به دیتابیس MongoDB داشتیم. مانگو دی بی یک پایگاه داده قوی، منعطف و مقیاس پذیر است که تلاش می‌کند راه شما را به سوی برنامه نویسی بدون نگرانی از مشکل ذخیره داده ها تغییر دهد. این پایگاه داده سندگرا (Document-oriented) و متن باز (open-source) می‌باشد بنابراین برخلاف پایگاه داده های رابطه‌ای، اسناد را شبیه به جی سون (JSON) ذخیره می‌کند. در مانگو دی بی به این قالب بی‌سون (BSON) گفته می‌شود. این کار اجازه می‌دهد که مدل داده‌های برنامه بیشتر به شکل طبیعی‌شان نزدیک باشد به این خاطر که داده ها می‌توانند در سلسله مراتبی پیچیده و تو در تو قرار بگیرند اما قابلیت اجرای درخواست و ایندکس گذاری‌شان را از دست ندهند.

اما برای چه پروژه‌هایی باید از NoSQL و خصوصا MongoDB استفاده کرد؟
کدام زبان‌های برنامه نویسی از این پایگاه داده پشتیبانی می‌کنند؟
استفاده از مانگو دی بی چه محدودیت‌هایی را به همراه دارد؟
چگونه باید دیتابیس‌های MongoDB را مانیتور کرد؟

در هفدهمین جلسه از جلسات باز با موضوع «آشنایی با MongoDB» آقای علی ابوطالبی، توسعه دهنده وب و اندروید، تجارب و دانش خود در مورد پایگاه داده «مانگو دی بی» ارائه داشتند. این جلسه با حضور علاقمندان در محل شرکت راهکار گستران تشکیل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code